Fakty i mity na temat wspinaczki

  1. ‚Trzeba mieć silne ręce’ – MIT – zwyczajnie dlatego, że wspinanie w dużej mierze opiera się na sile nóg. Należy pamiętać, że nogi są proporcjonalnie 3 razy silniejsze niż ręce i przy wykorzystaniu najbardziej podstawowych technik wspinanie i wysiłek z nim związany może być znacznie mniejszy i mniej obciążający dla rąk niż to się wszystkim wydaje.
  2. ‚Trzeba mieć silne palce’ FAKT, ale to również NIE jest warunek, szczególnie osoby początkujące, które korzystają z większych chwytów nie będą zależne od siły własnych palców. U początkujących najważniejszy jest zapał i chęci – siła palców przyjdzie sama z czasem! :)
  3. ‚Wspinaczka jest niebezpieczna’ – MIT – o ile wspinaczka górska niesie za sobą pewien stopień ryzyka o tyle halowa (ściana) odmiana wspinaczki przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa jest całkowicie bezpieczna.
  4. ‚Wspinaczka jest sportem ekstremalnym’ MIT – wspinaczka w każdej odmianie już dawno nie jest sportem o zabarwieniu ekstremalnym. Wspinaczka ścianowa jest jednym z najbezpieczniejszych sportów halowych, wspinaczka skałkowa z użyciem stałych przelotów również nie jest bardziej niebezpieczna niż wycieczka samochodem. Natomiast wspinaczka TRAD – czyli wspinanie z użyciem własnej asekuracji osadzanej bezpośrednio w szczelinach skalnych i miejscach do tego odpowiednich już może być niebezpieczne, ale tego rodzaju wspinania NIE MA na ściance wspinaczkowej :)
  5. Wspinacz = Alpinista – MIT. Nazwanie wspinacza sportowego alpinistą u jednych wywołuje śmiech u innych wręcz oburzenie. Wspinanie sportowe i alpinizm/himalaizm to zupełnie dwie różne aktywności, które różnią się prawie wszystkim oprócz jedynej wspólnej zależności pięcia się w górę. Pojęcie ‚alpinista’ jest niestety bardzo rozpowszechnione w świadomości ludzi, a jest to bardzo duży błąd….prawie jak nazwanie piekarza cukiernikiem lub kajakarza pływakiem…

Macie pytanie, na które nie znaleźliście tutaj odpowiedzi ? Napiszcie do Nas, a my odpowiemy i opublikujemy również odpowiedź na tej stronie!

Tagged with:
 
Chciałbyś uczęszczać na zajęcia częściej ? Sprawdź ceny karnetów i inne bonusy !!
Drag&Drop Design

Drag&Drop Design

In voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur occaecat cupidatat non proident, in culpas officia deserunt.

PageLines Framework

PageLines Framework

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in.

Rock The Web!

Rock The Web!

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim.

Organizacja imprez

Wymarzone urodziny dla dziecka połączone ze wspinaczką?
Team Building dla pracowników firmy z Cateringiem?